Śp. Ksiądz Kanonik Antoni Stefanowski

Śp. Ksiądz Kanonik Antoni Stefanowski urodził się dnia 19 kwietnia 1940 roku w Warznie, w praktykującej rodzinie katolickiej Bolesława i Jadwigi z domu Kreft. Był pierworodnym z pośród 10 rodzeństwa. Ojciec jego był uznanym rzeźbiarzem kaszubskim. Kiedy w czasie wojny dostał się on do niewoli niemieckiej, matkę Jadwigę z dwójką małych dzieci wywieziono do obozu koncentracyjnego w Potulicach. W rodzinie uważa się, że ocalenie ich życia było cudem.
Ks. Kanonik Antoni ochrzczony został w parafii Czeczewo, tam też otrzymał sakrament bierzmowania. Edukację Antoni pobierał w Czeczewie, Kielnie, a od roku 1954 w Niższym Seminarium Duchownym Diecezji Chełmińskiej w Wejherowie, a następnie w Pelplinie. W roku 1958 rozpoczął formację do kapłaństwa w Seminarium Duchownym w Pelplinie. Przełożeni zwracali uwagę na jego zamiłowanie do języka polskiego.
Święcenia diakonatu przyjął 8 marca 1964 roku w Pelplinie z rąk biskupa Bernarda Czaplińskiego, zaś święcenia prezbiteratu dnia 17 maja 1964 roku w Pelplinie z rąk Biskupa Kazimierza Józefa Kowalskiego. Po święceniach pracował jako wikariusz w następujących placówkach duszpasterskich: w Parafii pw. Matki Boskiej Pocieszenia w Drzycimiu (1964-1965), w Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pogódkach (1965-1967), w Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Lisewie (1969-1969), w Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Cekcynie (1969-1973), w Parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Gdyni-Obłużu (1973-1974), w Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Cekcynie (1971-1979). Następnie przez dwa miesiące pełnił funkcję administratora Parafii pw. Św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Zdrojach (1979), w której dnia 25 sierpnia 1979 roku został ustanowiony proboszczem. Następnie przebywał na urlopie zdrowotnym. Dnia 15 marca 1982 roku powrócił do pełni posługi duszpasterskiej i został skierowany do Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Redzie. Z miejscem tym związał się na kolejne 37 lat swojego życia.
Gorliwa praca i zaangażowanie pasterskie Śp. Antoniego Stefanowskiego zostało docenione poprzez uhonorowanie go tytułem Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej Wejherowskiej.

Ksiądz Kanonik Antoni Stefanowski zmarł dnia 20 czerwca 2019 roku, w 79 roku życia i 56 roku kapłaństwa. W pamięci wiernych pozostaje zatroskanym o dobro parafii duszpasterzem, a zwłaszcza cierpliwym i gorliwym spowiednikiem. Z zamiłowania był bibliofilem. Czuł się szczególnie związany ze swoją małą Ojczyzną – Kaszubami. Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem Metropolity Gdańskiego i bpa Wiesława Szlachetki odbyły się we wtorek 25 czerwca br. o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Redzie. Pochówek nastąpił na cmentarzu komunalnym w Redzie przy ul. Gniewowskiej zaraz po Mszy św.

EKSPORTA DO KOŚCIOŁA

POGRZEB